تبلیغات
یارمهربان - اعتقاد ادیان و ملل مختلف در مورد موعود و منجی آخرالزمان
یارمهربان
شاید این جمعه بیاید.... شاید

قسمت اول - مقدمه

عنوان مطالب

1- موعود ادیان و منجی آخرالزمان

2- فتوریزم

3- فطری بودن اعتقاد به موعود و منجی

4- تفاوت منجی گرائی در اسلام و ادیان دیگر

5- هدف از این نوشتار


 

1-موعود ادیان و منجی آخرالزمان

گفت و گو از موعود ادیان و منجی آخرالزمان ، گفت و گویی است با عمری به درازای خلقت آدم و سكنای انسان در عرصه زمین و این تاریخ بلند و اشتراك آن در میان همه اقوام و ملل حكایت از فطری بودن این معنا در نوع انسان ها دارد . از یك سو عقل آدمی و از دیگر سو بیان مشترك همه پیامبران الهی و تمامی حكیمان فرزانه و ادبیات همه اقوام و ملل این نكته را تایید می کند . اگر بخواهیم چكیده تمام آرای موجود درباره منجی و موعود ادیان و آنچه را كه جملگی منتظران منجی برآن متفق القول اند در چند كلمه خلاصه كنیم، این سه امر را می توانیم عنوان کنیم:

اولا در تمامی ادیان نگاه به منجی یک نگاه با رویكرد معنوی به عالم است .

ثانیا در همه اقوال مطرح شده عدالت فراگیری توسط منجی در جهان اجرا می شود .

ثالثا دست ابلیس از همه ساحت های فكری،فرهنگی و مادی حیات انسان كوتاه می شود

2-فتوریزم

فوتوریزم( یا فتوریسم )یا همان اعتقاد به دوره آخرالزمان و انتظار ظهور منجی غیبی و مصلح جهانی و بزرگ عقیده ای است كه در كیش های آسمانی از جمله زرتشتی ، یهودی و سه مذهب عمده مسیحیت یعنی كاتولیك ها ، پروتستان ها و ارتودوكس ، به عنوان یك اصل مسلم قبول شده و همگی بشارت ظهور مصلحی این چنین را پذیرفتند. اصطلاح فوتوریزم برای اولین بار توسط دارمستتر در طی كنفرانس هایی كه به مناسبت ظهور "مهدی متمهدی " در سودان در فوریه سال 1885 میلادی (مطابق جمادی الاوئل 1302 هجری) در حضور عده ی كثیری برگزار گردید عنوان شده و سپس گفتارهای او به شكل كتابی مستقل چاپ شده است. او می گوید ((نکته مشترکی که در بین آیین یهود، دیانت عیسوی، كیش زردتشت(قبل از ظهور اسلام ) یافت می شود، عبارت از اعتقاد به یك وجود فوق الطبیعه است كه بایستی در آخرالزمان ظهور كند و نظم و عدالت رفته را به جهان بازآرد و مقدمه خلود و سعادت دایم انسان را فراهم سازد مطابق تعالیم این سه دیانت پیش از ظهور منجی باید نیروی بد بر جهان حکم فرما شود.

در مراجعه به كتب آسمانی آن ها را سرشار از نویدهای ظهور آن مصلح بزرگ می بینیم و با بررسی این بشارات می توانیم متوجه می شویم آنچه در این كتاب ها ذكر شده ، اعم از شرایط قبل از ظهور، كیفیت ظهور و پایان خوشایندی كه برای دنیا نوید داده می شود ، در همه ادیان تا حد زیادی مشابه یكدیگر است و تقریبا در همه موارد ، مشخصات آن مصلح بزرگ تنها با وجود مقدس حضرت مهدی (علیه السلام) مطابقت دارد.

بشارت ظهور حضرت مهدی (علیه السلام)علاوه بر قرآن مجید در تمام كتب مذهبی اهل ادیان مانند: كتاب زند، كتاب جاماسب،كتاب شاكمونی ، كتاب صفینای نبی ،كتاب اشعیا ، كتاب دانیال نبی ، انجیل متی، انجیل لوقا و سایر كتاب هاو الواح آمده است .ناگفته نماند كه پیروان ادیان و مذاهب گوناگون، و دیگر ملل و اقوام گذشته و مكاتب مختلف جهان درباره نام آن بزرگوار با هم اختلاف نظر دارند ، ولى درباره اوصاف كلّى، برنامه هاى اصلاحى، تشكیل حكومت واحدجهانى بر اساس عدالت و آزادى، و ظهور او در آخرالزمان اتّفاق نظر دارند. هر ملتی او را با لقب مخصوصی می‌شناسد. زرتشتیان او را بنام سوشیانس(نجات دهنده)، یهودیان بنام سرور میكائیلی، عیسویان بنام مسیح موعود، مسلمانان بنام مهدی منتظر (عجل الله تعالی فرجه الشریف ) می‌نامند. لیكن هر ملتی آن نجات دهنده ی غیبی را از خودش محسوب می دارد. زردتشتیان او را ایرانی و از پیروان زرتشت می‌دانند و یهودیان، از بنی اسرائیل و پیروان موسی می شمارند، عیسویان او را هم كیش خودشان می دانند و مسلمانان از دودمان بنی‌هاشم و فرزند پیغمبرش می شمارند

3-فطری بودن اعتقاد به موعود و منجی

یک عقیده جهانی که غیر قابل انکار می باشد، اعتقاد به مصلح کل است. این یک عقیده جهانی است و اختصاص به یک فرقه و مکتب و مذهب خاص ندارد، بلکه تمام ادیان در این عقیده مشترکند.

اعتقاد به یك منجی و نجات بخش از روزگاران قدیم و در مناطق جغرافیایی گوناگون در میان تمام اقوام و ملل مشاهده می‌شود و مردم در ضمیر خود پیوسته به دنبال یك نجات بخش بوده‌اند به ویژه در روزگار ما با تبعیض ها و ستم هایی كه ملل قدرتمند بر ملل ضعیف روا داشته جلوه اعتقاد به رهاننده و نجات بخش بیش تر شده است.

اعتقاد به منجی، آموزه‌ای است

1- اعتقادی

2- جهانی

3- فراگیر و فرادینی و بین الادیانی

4- اصیل و ریشه دار

5-آرمانی

6- حیاتی و حیات‌بخش

7- سرنوشت‌ساز

8- منطبق به ما و عصر ما

9- نوید بخش و پایان بخش همه اختلافات مذهبی و غیرمذهبی

10- برطرف كننده مشكلات انسان‌ها

11- برآورده كننده آرزوها و خواست های همه ی انسان ها در طول تاریخ

12- تعیین كننده حركت جوامع

13-تحول آفرین و الگوساز در تمامی عرصه ها و ساحت های حیات بشری

14- و بالاخره دارای قدرت انفجاری عظیم و بی‌دلیل در بسیج توده‌ها و ملت‌ها در مقابله با همه ظلم‌ها و بی‌عدالتی‌ها است

پیروان ادیان بر این ایده اند که در یک دوران تاریک که بشر دچار بحران شدید است و جهان غرق در فساد و تباهی و بی دینی و بیدادگری، نجات دهنده ای خواهد آمد و به واسطه مدد الهی اوضاع آشفته جهان را اصلاح می کند. و توجه به خدا و رویکرد به مقدسات را بر بی دینی و فساد غالب می کند

و این مسئله نه اینکه یک امر دینی بلکه یک موضوع فطری نیز می باشد. زیرا انسان ها فطرتا عدالت خواه و گریزان از ظلم می باشند و رهایی از فساد و ظلم و تباهی را انسان نشانه کمال خود می داند و بر این اساس اعتقاد به منجی امری فطری است و حتی مربوط به موحدین نمی باشد بلکه تمام انسان ها چنین خواسته ای دارند

4-تفاوت منجی گرائی در اسلام و ادیان دیگر

منجی گرایی و فکر ظهور مصلحی بزرگ که انسان را از درد و رنج و محنت برهاند در تمام نقاط جهان در جریان است و اعتقاد به این منجی از خصائص اندیشه بشر می باشد

اما با توجه به ایدئولوژی و جهان بینی ادیان، تصورات مختلفی از موعود و منجی ارائه کرده اند و بعضی آنرا قومی و قبیله ای می دانند، بعضی آنرا موقت و برای دوران خاص ولی اعتقاد شیعه بر آن است که این مصلح کل، جهانی می باشد و توجه به قوم و قبیله خاص ندارد. وقتی که آمد کل جهان را پر از عدل و داد خواهد نمود و موعود شیعی بر خلاف موعود ادیان دیگر ابراهیمی (مسیحیان –یهودیان- صابئین ) و منجی ادیان غیر ابراهیمی، یك منجی قبیله ای نیست و برای قوم خاصی نیامده است. او موعودی است جهانی و تمام دنیا را از ظلم و جور پاك خواهد كرد

5-هدف از این نوشتار

در دورانی که ما زندگی می کنیم،افرادی تلاش می کنند با نشخوار گفته ها و رواج حرفهای دروغ ، غیر علمی و غیر مستدل دشمنان اسلام و اهل بیت ،اعتقاد شیعه به ظهور یگانه منجی عالم بشریت حضرت بقیه الله الاعظم-روحی و ارواح العالمین له الفداه-را دچار خدشه نمایند .

هدف از این نوشتار ،بیانی هر چند کوتاه،در باره اعتقاد به موعود و منجی آخر الزمان در بین تمام ادیان و ملل جهان اعم از ادیان ابراهیمی و غیر ابراهیمی و همچنین در بین مردم مناطق مختلف جهان می باشد . همچنین سعی می شود با ارائه اطلاعاتی از اعتقادات تمام گروه های فوق الذکردر مورد موعود و منجی آخر الزمان ،معلومات خواننده عزیز این سطور در جهت دفاع هر چه بیشتر از عقیده ناب مهدویت شیعی بیشتر شده وخواننده بتواند با آگاهی از عقائد ادیان و ملل دیگر ثابت کند :

1)اعتقاد به موعود و منجی آخرالزمان و در نهایت وجود مقدس امام عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف)غیر قابل خدشه و انکار است.

2)مشخصاتی که ادیان و ملل مختلف از موعود و منجی آخرالزمان میدهند،تنها وتنها بر وجود مقدس امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)قابل انطباق است.

در پایان خطاب به امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)عرضه می داریم :

یا أَیُّهَا الْعَزیزُ مَسَّنا وَ أَهْلَنَا الضُّرُّ وَ جِئْنا بِبِضاعَةٍ مُزْجاةٍ فَأَوْفِ لَنَا الْكَیْلَ وَ تَصَدَّقْ عَلَیْنا إِنَّ اللَّهَ یَجْزِی الْمُتَصَدِّقینَ.

اى عزیز! ما و كسانمان را فقر و قحطى گرفته و سرمایه‏اى ناچیز آورده‏ایم، پس پیمانه ما را كامل كن و به ما صدقه بده كه خدا صدقه دهندگان را پاداش مى‏دهد (سوره یوسف-آیه 84 )

امید است این تلاش کم به عنوان (بِضاعَةٍ مُزْجاة ) مورد قبول حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)قرار گیرد .

انشاء الله

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 13 شهریور 1396 09:05
I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog and was
curious what all is required to get set up?
I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
I'm not very web savvy so I'm not 100% certain. Any
tips or advice would be greatly appreciated. Thank you
شنبه 14 مرداد 1396 07:46
This web site really has all of the info I needed about this subject and didn't
know who to ask.
جمعه 18 فروردین 1396 13:16
I have read so many posts regarding the blogger lovers
but this post is actually a fastidious article, keep it up.
پنجشنبه 10 فروردین 1396 23:29
What's up, the whole thing is going well here and ofcourse every one is sharing
information, that's actually good, keep up writing.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

نصر من الاه وفتح قریب
مدیر وبلاگ : حامد کریمی
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

دریافت كد دعای فرج

پخش زنده حرم
روزشمار غدیر مهدویت امام زمان (عج)
روزشمار فاطمیه

روزشمار محرم عاشورا